Datum / čas
27/11/2022
18:00 - 21:00

Kategorie


18.00 SVÍTÁNÍ MEZI ŘÁDKY
Inscenované pásmo literárních ukázek překladů moderní perské literatury v podání českých íránistů, studentek a studentů Katedry Blízkého východu FFUK, jejich učitelek a učitelů i íránských přátel.
Jaká témata rezonovala ve společnosti před islám-skou revolucí, během války s Irákem, a dnes? O čem píší ženské autorky, co je v současném psaní tabu, jaké jsou nástroje cenzury? Perská literatura, její síla i slabosti. Jemně dramatická smršť s pokusem
o audio-vizuální podcast.
V češtině, ale perština nebude chybět!

19.30 NARGES HASHEMPOUR
Přednáška íránské režisérky a autorky o úloze divadla v proměnách společnosti spojená s debatou, kterou uvede Zuzana Kříhová.

Narges Hashempour je vědkyně, herečka, režisérka, spisovatelka, kurátorka a dramaturgyně. Od roku 1991 se účastní různých mezinárodních divadelních projektů a festivalů v Íránu, Německu, Švédsku, Belgii. Je držitelkou několika ocenění, včetně ceny Gordan-Kosanovic-Prize , kterou jí v roce 2001 udělilo Theater a. d. Ruhr v Mühlheimu. Je autorkou disertační práce s názvem „Tradiční a moderní: íránská divadelní kultura a genderová performance“ na Freie Universität Berlin (2009-2012). Je také přidruženým členem „IZ Geschlechterforschung“ na Freie Universität Berlin (2011), členem International Research Training Group InterArt Studies (2007) a Iran Theatre House (1999). V rámci svého výzkumného projektu se zaměřuje např. na zkoumání současné podoby ženského herectví a ženskosti na jevišti.

V perštině s tlumočením do češtiny.

Vstupné na celý program: 200,- a 150,- Kč na místě.

V rámci 14. ročníku festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc www.nadprahoupulmesic.cz