V úterý 7. května přivítáme na našem jevišti autorské představení 3testry, které společně napsali a vytvořili režisér Petr Smyczek, dramaturg Michael Sodomka a hlavně herečka Ladislava Jančíková. Ta v hodinovém monodramatu otevírá před diváky kouzelnou krabičku, v níž má kromě různých vzpomínek z dětství i několik lahviček testerů s vůněmi. Kterou lahvičku zvolit, aby byla realita lepší? Pomůžete ji, prosím? A jakou roli hrají vůně ve vašem životě?

Irena je herečka oblastního divadla, která je osamělá. Bydlí v nezabydleném šedivém bytě, kde jí společnost dělá jen stůl, dvě židle, mop, spacák a hora nevybalených krabic – a také jedna kouzelná krabička s voňavými lahvičkami. Každá lahvička a každá vůně pro ni znamenají něco jiného. Každá z nich totiž přináší vlastní příběh, nabízí specifickou verzi reality a každá evokuje nějaký ten šuplíček v Irenině duši. Každý máme nějaké bolesti, strachy a noční můry, které nám nahání hrůzu a způsobují nám úzkosti. Ale třeba se dost často jen bojíme hodně, leč zbytečně. Pojďte s Irenou prožít její příběhy. Představení nabízí celou řadu možných řešení, různé verze minulosti, přítomnosti a budoucnosti. A pokaždé bude jiné.

Dotaz na režiséra Petra Smyczka:
Jaké to je pracovat s jednou herečkou?
Je to vlastně hodně specifická herecká disciplína, stejně tak i režijní. Specifická v tom, že se herečka musí spolehnout vlastně jen sama na sebe a v našem případě je navíc ještě poměrně hodně v moci diváků. Celou dobu je v jednom uzavřeném prostoru, má k dispozici nějakou tu rekvizitu, ale jinak nic. Žádného jiného hereckého partnera, se kterým by mohlo dojít k herecké souhře, který by jí případně pomohl. V tomto ohledu je to pak značně komplikované i po režijní stránce. Herečka si je v takové jevištní formě partnerem sama sobě. Vlastně můžu prozradit, že se jí občas partnerem stane divák, ale ten se bude pokaždé měnit. To všechno jsou mantinely hry, kterou jsme si nastavili a které zkoumáme. A protože jde o autorskou inscenaci, tak si za všechno můžeme jen a jen sami. Moc mě baví si v rámci těch mantinelů záměrně stavět překážky, zkoušet je překračovat a posouvat se tak jaksi dál a výš. Není to vůbec snadné, ale je to zábavná práce. Navíc jsme s Laďkou Jančíkovou vytvořili vzájemně rovnocennou autorskou dvojici a díky tomu vedeme dohromady inscenaci ke
konečnému výsledku podle našich společných představ. V tom jsme velmi svobodní. Ale jsou tu i další členové týmu (dramaturg Michael Sodomka, výtvarnice Kateřina Höferová), kterým vděčíme za pomoc a cennou tvůrčí reflexi.

3testry
„Podle vůně poznej sebe“

Autoři: Ladislava Jančíková, Petr Smyczek, Michael Sodomka
Režie: Petr Smyczek
Dramaturgie:  Michael Sodomka
Scéna a kostýmy: Kateřina Höferová
Pohybová spolupráce: Lukáš Šimon
Irena: Ladislava Jančíková
Teta Bára: Barbora Hrzánová (ze záznamu)

PREMIÉRA: 23. 9. 2023
délka představení: 1hod. 15min. bez přestávky