HOSTOVÁNÍ SLOVENSKÉHO NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE

 

Slovenský institut v Praze uvede v dubnu v pražském Divadle Kolowrat čtyři inscenace Slovenského národního divadla, které byly speciálně vytvořené v jeho komorním prostoru Modrý salon. Hry vznikly na objednávku divadla, s cílem ukázat na konkrétních osudech, jak důležité je zaujmout v životě zásadní osobní a společenské postoje, a byly napsané jako jedinečné příležitosti pro zralé herecké osobnosti.

 

 1. 4. Sova – hra české autorky Natálie Kocábové, která byla napsaná konkrétně pro Slovenské národní divadlo, je o rozdílných názorech, zkušenostech a vzájemném ne/porozumění dvou generací. Příběh vnučky – svobodné matky a babičky – intelektuálky představuje nesnadnou cestu ke sblížení, plnou střetů. Nakonec mezi nimi dojde k hlubokému porozumění, ale až když je příliš pozdě. Hra je příležitostí pro herečky dvou vzdálených generací, přičemž roli babičky hraje Božidara Turzonovová, které bude v květnu 80. let!
  Předprodej vstupenek zde

https://snd.sk/inscenacia/3536/sova

 

 1. 4. Deklarace závislosti – původní hra o feministickém hnutí proti tabákovému průmyslu z roku 1929, inspirovaná životem Doris Fleischmanové, manželky Edwarda Bernayse, synovce Sigmunda Freuda. Mimořádná herecká příležitost pro Gabrielu Dzuríkovou v roli Doris Fleischman.
  Předprodej vstupenek zde

https://snd.sk/inscenacia/3496/deklaracia-zavislosti

 

 1. 4. Milada – originální dokudrama režiséra Matúše Bachynce o Miladě Horákové a jejím vroucím vztahu k dceři, které po své tragické smrti odkázala především morální postoje. Jedinečná herecká příležitost pro Vladenu Škovargovou v roli Milady Horákové.
  Předprodej vstupenek zde

https://snd.sk/inscenacia/3494/milada-horakova

 

 1. 4. Nepolepšený světec – hra Ľubomíra Feldeka je strhujícím příběhem vězně a věznitele. Přibližuje dramatický osud slovenského katolického disidenta Silvestra Krčméryho, který se vzepřel komunistickému režimu, který upíral náboženské svobody, a to i za cenu zničujícího mučení. (Spolu s českým knězem Vladimírem Juklem zorganizoval na Slovensku velkou tajnou církev, za což později málem zaplatil životem). Matěj Marušin a Richard Autner excelují v rolích vězně a žalářníka. Nad uvedením inscenace v Praze převzal záštitu arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP.
  Předprodej vstupenek zde

https://snd.sk/inscenacia/3104/nepolepseny-svatec